16 Nisan 2010 Cuma

Baba Hakkı'yı Anıyoruz... Arıyoruz...

Bir sporcu düşünün kulübünde hem futbolcu hem teknik direktör hem de başkan olarak görev yapıyor... Hem de isminin hakkını veriyor... Önce insanlığı ve sonra Beşiktaş'lılığı ile gönlümüze taht kuran Hakkı Yeten'i vefatının 21. yılında saygı sevgi ve özlem ile anıyoruz...

Yukarıda değindiğimiz gibi hem insanlığı hem de Beşiktaş'lılığı ile ilelebet gurur duyacağımız bir isim Hakkı Baba... Bizler o günleri yaşamamış olsakta, büyüklerimizden ve ilgili kaynaklardan okuduğumuz kadarı ile hayran olduk Hakkı Yeten'e... Ki, o günleri yaşasaydık eğer... diye düşünüyor insan. "İyi insan olmadan, İyi Beşiktaş'lı olunmaz"ın birebir örneğidir Baba Hakkı... Sadece kendi camiasının saygı duyduğu değil rakiplerinin de saygı duyduğu bir isim...

Baba Hakkı'dan bazı anılar şöyle; 

"Baba Hakkı maç boyunca bir türlü gol atamadıklarını görürse orta alandan kaptığı bir topla iki kolunda sepet gibi iki oyuncu taşıyarak onsekize dalar, bütün savunmayı üstüne çekip boş kalan bir arkadaşına gollük bir pas verirdi. Kollarıyla arkasında tuttuğu oyuncular kolay kolay önüne dolanamazlardı. Futbolu kafasıyla oynayanlar onun kollarına yakalanmamaya özen gösterirlerdi. Şeref Stadı'ndaki Bir Galatasaray-Beşiktaş maçında Eşfak Aykaç yan haf oynuyor, Baba Hakkı'yı denetliyordu. Baba Hakkı orta alanda bacaklarını açmış, topu iki ayağının ortasına almış, sırtı Galatasaray kalesine dönük, kollar hazır bekliyordu. Savunma oyuncusu ne yandan gelirse, onu koluna kıstırıp öbür yana dönecek. "

"Faul ile gol atan ve kaleciyi kıvrandıran arkadaşına "Böyle gol olmaz olsun be!" diye bağırmış, Cihat'ın "Yeter artık Hakkı abi!" şeklindeki feryadı üzerine 5. golü atmayan, hakeme "Kemal Bey top elime değdi, attığım gol şaibelidir. İptal etmeniz doğru olur" diyebilmişti."

"Yıl 1946... Fenerbahçe-Beşiktaş maçında hakemin dışarı attığı Beşiktaşlı genç oyuncu, Baba Hakkı'ya gidip; "Hakem beni attı çıkayım mı kaptan?" diye sormuş ve Baba Hakkı'nın da "çık" diye işaret etmesinden sonra sahadan ayrılmış."

İlgili diğer anılara buradan ulaşabilirsiniz.

Mekanın Cennet Olsun Büyük İnsan...

Hiç yorum yok: